Historien om Tottenham Hotspurs trængsler med den større naboklub Arsenal blev lørdag tilføjet et friskt kapitel. Robert Pires og Fredrik Ljungberg sørgede med scoringer for på ti minutter i slutfasen at vende en overraskende Tottenham-føring til den forventede 2-1 hjemmesejr på Highbury. Tottenham har ikke i de seneste ti år vundet på Arsenals hjemmebane. Arsene Wengers tropper er med sejren stadig på førstepladsen i Premier League med i alt 30 point, fire flere end Chelsea og fem flere end Manchester United. De to forfølgere spiller søndag. I et andet London-opgør vandt Charlton 3-1 over Fulham. Den danske landsholdsspiller Claus Jensen blev skiftet ud med knæskade. Charlton er nu på tabellens fjerdeplads, ni point efter Arsenal. Thomas Sørensen og Aston Villa tabte hjemme 0-2 mod Middlesbrough, mens Bolton fik 0-0 mod Southampton. I lørdagens tidlige kamp delte Wolverhampton 1-1 med Birmingham.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce