Danmark færdig efter målløs kamp

Ingen var bedst. Hverken Danmark eller Italien formåede at score. Alligevel skal de danske talenter ikke til EM. - Foto: AP
Ingen var bedst. Hverken Danmark eller Italien formåede at score. Alligevel skal de danske talenter ikke til EM. - Foto: AP
Lyt til artiklen

De danske talenter spillede uafgjort 0-0 mod Italien på Stadio Centro d'Italia i Rieti, men da den første kamp i Danmark endte 1-1, går italienerne videre til slutrunden på reglen om udebanemål. Italien havde spilovertaget i det meste af kampen, men selv om det af og til brændte på foran Stephan Andersen i det danske mål, blev det ikke til de helt åbne muligheder for italienerne. Heller ikke danskerne kunne spille sig frem til afgørende chancer. Derfor fusede det hele ud i en målløs affære, hvor det afgørende italienske udebanemål var Stephan Andersens selvmål i lørdagens kamp i Farum. AB-målmandens indsats i onsdagens var dog af så høj klasse, at det reelt var hans skyld, at der var spænding til sidst. Danmark mistede med den kiksede EM-kvalifikation også muligheden for at komme med til OL næste år.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her