Landstræneren for det danske U21-landshold, Flemming Serritslev, hang med hovedet efter onsdagens 0-0-resultat på udebane mod Italien i den anden playoffkamp om en plads ved næste års EM-slutrunde. Resultatet sendte nemlig Danmark ud i kulden efter to uafgjorte kampe, da Italien fik scoret på udebane. »Jeg er meget skuffet over, at de her spillere ikke får lov til at komme til EM. Det synes jeg absolut, at de har fortjent«, sagde Serritslev til TV2 efter kampen. Landstræneren var set over de to kampe tilfreds med den danske indsats. »Jeg synes, at forventningerne er indfriede. Vi har været oppe mod en af de stærkeste nationer i Europa, og vi har spillet lige op med dem«, sagde Flemming Serritslev, der ikke kunne lade være med at ærgre sig over, at det blev et udebanemål, der kostede den danske plads ved EM. »Der er scoret ét mål mod os i de seneste ni kampe, og det er sågar et selvmål. Det koster os deltagelse ved EM - det er bittert, lød det fra den danske landstræner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce