En uges prøvetræning i den engelske 1. divisionsklub Burnley har gjort Jesper Christiansen lun på et skifte fra Rangers FC. Han håber, at forhandlingerne med Rangers FC og Burnley meget snart kan falde på plads. Agent skal afklare situation med Rangers FC »Det er gået rigtig godt til prøvetræningen, og jeg har det fint nok med, at det kan blive til en permanent aftale med Burnley. Men først skal min agent Karsten Aabrink have afklaret situationen med Rangers FC«, siger Jesper Christiansen. Den forhenværende landsholdsreservemålmand har været igennem en ond tid med reservetjans i Rangers FC, og en rygskade da han var på lejeaftale i tyske Wolfsburg. Karriere skal tilbage på sporet Nu skal den 25-årige målmand have sin karriere tilbage på sporet. Det må gerne være via den engelske 1. division og på bekostning af sin danske målmandskollega Brian Jensen, der har været førstevalg i Burnley i denne sæson. »Jeg vil gerne spille, og 1. division i England er et godt niveau. Hvis aftalen falder på plads, bliver det lidt specielt at skulle kæmpe med en anden dansker om pladsen, men jeg tror da på, at jeg kan slå ham af«, siger Jesper Christiansen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Debatindlæg af Lærke Malmbak