Den talentfulde midtbanespiller Sebastian Svärd, der er ejet af Arsenal, skifter lejetilværelsen i FC København ud med en ny lejetid i den engelske 1. divisionsklub Stoke City. Svärd har været meget utilfreds med, at han ikke fik mere spilletid i FC København og meldte forleden ud, at han ikke kunne drømme om at forlænge med københavnerne. I stedet skulle karrieren koncentreres om britisk fodbold, lød meldingen fra den 20-årige dansker. I december vendte Sebastian Svärd tilbage til London og Arsenal, hvor han er på kontrakt til sommeren 2005. Efter en samtale med ledelsen stod det klart, at målet var en halvårlig lejeaftale med en engelsk 1. divisionsklub. Den er nu faldet på plads med Stoke City, der ligger nummer 16 i Englands næstbedste række.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























