I øjeblikket byder dagligdagen på skolegang og ynglingefodbold i KB, men efter sommerferien er 16-årige Nicklas Bendtner efter alt at dømme professionel fodboldspiller i engelske Arsenal. Den 191 centimeter høje angriber var for tre uger siden på et firedages ophold i London-klubben, og parterne forhandler lige nu om detaljerne i en kontrakt, som skal træde i kraft efter sommerferien. »Selvfølgelig er vi stolte, men man gør sig også nogle overvejelser om, hvorvidt man som forældre har hjerte til at sende en 16-årig dreng ud på egen hånd. Derfor har vi taget en lang snak med Nicklas, mens vi også er blevet beroliget af at have været ovre i London og se på de forhold, han bliver tilbudt«, siger Nicklas' far, Thomas Bendtner, som især hæfter sig ved englændernes professionalisme og den korte afstand til Danmark. Emne for Chelsea og Bolton »Min kone og jeg har fra start sagt til dem, at vi skal kunne stå op hver morgen og vide, at Nicklas har det godt, og i den forstand borger Arsenal for kvalitet. Det er jo heller ikke en eller anden italiensk klub, som bare er ude på at tage røven på os«, siger faderen, hvis søn også har været et emne for Chelsea, Bolton og Middlesbrough. Indtil videre har Nicklas Bendtner spillet som helt almindeligt medlem i KB og er derfor ikke bundet af nogen kontrakt. Overbygningen FC København har dog i henhold til de nye transferregler fra Det Europæiske Fodboldforbund, UEFA, krav på en kompensation for den foreløbige uddannelse af spilleren. »Man kan selvfølgelig sige, at jeg taler for min egen syge moster, men jeg ville ikke tilråde min egen søn at gå ud af 9. klasse og tage til England som 16-årig. Det virker ikke, som om de er specielt gode til at opdrage unge fodboldspillere - heller ikke til livet uden for fodboldbanen. Og så er det nok alligevel sværere at komme på Arsenals førstehold end på FC Københavns«, siger FCKs sportsdirektør, Niels-Christian Holmstrøm. Ud over som 16-årig at være rykket op på det bedste ynglingehold i KB har Nicklas Bendtner allerede imponeret i landsholdsdragten, hvor han har scoret flittigt både på U16- og U17-landsholdet. »Det er et meget stort talent, som har, hvad der skal til både taktisk, teknisk samt i fysisk styrke og det, jeg kalder konkurrencementalitet. Derudover har han nogle spidskompetencer omkring målscoring og et glimrende hovedspil, som ikke bliver dårligere af hans højde«, siger U17-landsholdets træner, Hans Brun Larsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen