Det bliver superligaklubben AGF og håndboldligaklubben Århus GF, der fra den 1. januar 2005 og otte år frem skal drive det århusianske idrætsanlæg Atletion. Det vedtog byrådet i Århus Kommune på et møde torsdag aften, som dermed også medførte en snarlig afsked med den nuværende driftsherre Fonden Aarhus Idrætspark. 27 af de 31 byrådsmedlemmer stemte for forslaget om at skifte forpagter, mens Enhedslistens enlige medlem stemte imod, og SF undlod at stemme.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand