Dansk Boldspil-Union må sande, at Ali Akida-sagen langt fra er slut, selv om unionens eget appeludvalg har færdigbehandlet ankerne fra Sundby, AB og Frem. Frem er nemlig langt fra tilfreds med afgørelsen og vil benytte sig af muligheden for at anke denne til Danmarks Idræts-Forbund (DIF). »Vi appelerer selvfølgelig. For hver kendelse, DBU afsiger, er der flere og flere selvmodsigelser, og det bliver mere og mere inkonsekvent. Man tager stadig ikke stilling til, hvad DBU's egen rolle er i det her. Man gør sig til dommer over, hvem der har gjort noget forkert, og ser helt bort fra, at man selv har jokket gevaldigt i spinaten«, siger Frems bestyrelsesformand Filip West til Ritzau. Sag kan ende hos UEFA og FIFA Derfor stopper den langtrukne sag ikke nødvendigvis efter behandlingen i DIF. Filip West er om nødvendig klar til at trække sagen til både UEFA og FIFA. Appeludvalget afviste Frems krav om at annullere klubbens nedrykning fra Superligaen, der således skulle gennemføres med 13 hold i den kommende sæson.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce