Den 17-årige russiske tennisstjerne Maria Sjarapova har på bud fra sine rådgivere valgt at tage en kort ferie for at fordøje triumfen i Wimbledon for nogle uger siden. I London charmerede den langbenede russer alt og alle, samtidig med at hun gav modstanderne store klø. I finalen gik det tilmed ud over Serena Williams, der fik alvorlige stryg i to sæt. Brug for tid til at komme sig Men nu har den sibirskfødte russer brug for ro for ikke at brænde ud efter den pludselig indtræden i den absolutte verdenstop i kvindetennisen. »De seneste uger har været utrolige. Men efter at have talt med mine rådgivere har vi besluttet at ændre min tidsplan, så jeg kan få tid til at komme mig. Jeg vil gerne sikre mig, at jeg kan bevare min styrke og spille på det højeste niveau i resten af sæsonen«, siger Maria Sjarapova ifølge BBC Online. Russeren planlægger at holde sig i ro indtil 26. juli, hvor hun deltager i en turnering i San Diego.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce