Knap fire år før den olympiske feber skal ramme Beijing, er arrangørerne i fuld sving med sparekniven for at finde byggebesparelser på omkring 4,4 milliarder kroner. Det er sker efter opfordring fra den kinesiske hovedstads borgmester, Wang Qishan. Væk med skydetag og storskærme I første omgang har det betydet et byggestop på det stadion, der skal huse åbnings- og afslutningsceremonien. Og det ser ud til, at et skydetag og flere storskærme må lade livet på grund af den pludselige spareiver, der alene skulle dæmpe byggeomkostningerne med omkring 1,2 milliarder kroner. Heste måske til Hongkong Derudover tales der om at flytte de olympiske ridesportskonkurrencer til Hongkong og skære i størrelsen på den hal, hvor bryderne skal dyste. Hongkong gør alt for at blive en del af Beijings OL, og det kan meget vel blive ryttere og heste, der skal til Hongkong, fordi der i Beijing tilsyneladende er problemer med IOC-reglen om, at der ikke må være lokale heste indenfor af en radius på 50 kilometer.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
LISTEN
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























