Erik Veje Rasmussens comeback til tophåndbold skal skam tages særdeles seriøst. Det viste den 45-årige indehaver af scoringsrekorden på landsholdet, da træneren for Århus GF var tæt på - som spiller - at føre sit mandskab frem til en overraskende sejr over AaB Håndbold i pokalturneringens ottendedelsfinale. Forbandet over nederlag Efter en hektisk slutfase fik gæsterne imidlertid hevet en smal sejr på 35-34 hjem, og som en ægte sportsmand gjorde det, trods fire scoringer og en glimrende indsats, Erik Veje Rasmussen lige så forbandet som i gamle dage. »Jeg har haft en god fornemmelse i kroppen hele dagen, men det er sgu' ikke dejligt, når man taber, og slet ikke når vi på et tidspunkt fører med seks mål«, lød det efterfølgende fra den sveddryppende, midaldrende debutant. Det er skader hos nøglespillere som Jan Paulsen, Henrik Hansen og Toke Holst, der har tvunget Erik Veje Rasmussen tilbage på banen, hvor han ikke bare aflaster en gang i mellem. Nej, træneren spiller fuld tid i det etablerede angrebsspil, og den 45-årige veteran viste, at han trods en pause på små ti år fra tophåndbold stadigvæk godt kan begå sig. Fordelte spillet glimrende Skudarmen lyner godt nok ikke længere med helt samme kraft. Faktisk lynede den slet ikke i første halvleg. Til gengæld fordelte Erik Veje boldene glimrende både i diverse angrebsåbninger og i indspil til århusianernes islandske stregspiller, Robert Gunnarsson, som tydeligt nyder godt af trænerens indblanding på banen. Mod favoritterne fra AaB var det i første halvleg nok til at skaffe hjemmeholdet en føring på 19-14 med 27-årige Torben Vinther og 22-årige Kasper Søndergaard som de unge kanoner, der fyrede løs, når Veje spillede op. Efter pausen så det ud til, at både Veje og hans mandskab havde tabt pusten. AaB fik både udlignet og kom foran, men så begyndte Århus GF's spillende træner pludselig selv at hamre bolden i mål. Brændte fra fløjen Underhånd, to gange stående langskud og et kraftfuldt hopskud, og så stod der pludselig fire scoringer ud for Erik Veje, mens Århus GF var tilbage i spidsen med føring 31-27. En tåbelig udvisning til hjemmeholdets Mads Lind sendte imidlertid igen AaB tilbage i kampen, og til sidst var Veje selv i synderens rolle, da han fik chancen og brændte fra fløjen, hvorefter gæsternes norske stamme med Børge Lund, Rune Skjærvold og Håvard Tvedten lige akkurat fik hevet sejren med hjem til Aalborg. »Det hold, vi spiller med i dag, er det, vi har, og det var åbenbart godt nok til at spille lige op med AaB«, sagde Erik Veje, der bedømte sin egen indsats som op og ned. Håndboldveteranen er tilbage på banen på lørdag, hvor Århus GF spiller første kamp i håndboldligaen mod Silkeborg-Voel.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























