Den dansk-serbiske angriber Rajko Lekic, med en fortid i Silkeborg, kom på måltavlen efter blot to minutter for sin spanske 2. divisionsklub Xerez. Det skete i hans hjemmebanedebut foran 15.000 tilskuere, på det nybyggede stadion Municipal Chapín i Jerez. Rajko Lekic skiftede til Xerez for blot 3 uger siden, men har tilsyneladende allerede fundet sig til rette i det spanske. Delt førsteplads »Jeg er købt til at lave mål. Xerez skal op i den bedste række i denne eller senest i næste sæson«, udtalte Rajko Lekic efter klubskiftet. I aftes bragte den temperamentsfulde Rajko Lekic Xerez på rette kurs med 1-0 sejren over Poli Ejedo. Xerez ligger efter 3 runder på en delt 1. plads i den spanske 2. division.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce