Forud for kampen mod Tyrkiet er Københavns Politi forberedt på eventuel ballade mellem danske og tyrkiske tilskuere. Landskampe går normalt sjældent under betegnelsen 'højrisiko-kampe', men med Tyrkiet har Københavns Politi valgt at gøre en undtagelse. I stedet for at overlade kampen til Station Bellahøj, som Parken hører ind under, vil indsatsen til onsdagens kamp blive koordineret fra centralt hold på Politigården. »Landskampe betragtes normalt ikke som højrisiko-kampe, men mod Tyrkiet har vi alligevel valgt at have flere folk på gaden end til almindelige landskampe«, siger informationschef Flemming Steen Munch. Tidligere haft problemer Det er især på baggrund af erfaringerne fra UEFA Cup-finalen i 2000, hvor tyrkiske Galatasaray og engelske Arsenal mødtes i København, at politiet har besluttet at forøge mandskabet til onsdagens kamp. Dengang måtte København lægge gader til voldsomme slagsmål mellem fans af de to klubber. »Vi har tidligere haft problemer med tyrkiske tilskuere, men vi må huske på, at det jo var klubkampe. Vi regner ikke med, at der vil være ballade på onsdag, men vi vil ikke tage en chance«, siger Flemming Steen Munch. Risiko for provokationer Informationschefen vil ikke fortælle, hvor mange folk, der vil være udstationeret på onsdagen, men i følge den tyrkiske avis Hürriyet er der tale om 2.000 betjente. Samme avis mener, at der er risiko for, at de samme danske hooligans, som i 2000 gik sammen med engelske hooligans, vil slå til igen. »Jeg tror ikke, herboende tyrkere til skabe problemer. Men vi ved, at tyrkere har temperament, og vi frygter, at danske hooligans vil opføre sig provokerende. Derfor har vi forberedt os grundigt«, siger politiinspektør Mogens Lauridsen til Hürriyet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Ekspert: »Umiddelbart er det eneste, USA får ud af det her, højere inflation«
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























