UEFA Cuppen i fodbold omgik i aften en historisk forvandling, da der for første gang nogensinde blev spillet puljekampe i turneringen. Tidligere har den europæiske turnering været spillet efter vind-eller-forsvind-princippet hele vejen i gennem, men nu kæmper holdene i otte puljer om videre deltagelse i turneringen. De tre bedste fra hver pulje går videre til 1/16-finalerne. Premiereaftenen vil dog ikke blive husket med glade minder i Grækenland, da AEK Athen blev ydmyget med et nederlag på 1-5 til Zenit Skt. Petersborg i Rusland. Det var specielt den russiske landsholdsspiller Aleksander Kersjakov, der med tre scoringer var hård mod gæsterne. I den anden kamp i gruppe H lykkedes det overraskende for Alemannia Aachen at tage alle tre point i kampen mod Lille fra Frankrig efter en 1-0-sejr. Det tyske 2. Bundesligahold er kommet med i UEFA Cuppen gennem pladsen i pokalfinalen. Dansk scoring Premiereaftenen bød også på en dansk scoring, da Peter Løvenkrands var manden bag det første mål, da Rangers FC på udebane vandt 5-0 over polske Amica Wronki i gruppe F. Der var spillet 18 minutter af opgøret, da danskeren med venstrebenet kunne hamre bolden op i målhjørnet efter godt forarbejde af Shota Arveladze. Efter 56 minutter blev Løvenkrands skiftet ud, og på det tidspunkt var stillingen stadig 1-0. Men herfra gik det stærkt, og polakkernes keeper Arakdiusz Malarz måtte pille bolden ud af sit mål i en lind strøm, da Nacho Novo, Fernando Ricksen, Shota Arveladze og Steve Thompson alle nåede at komme på måltavlen. Christian Poulsen og Ebbe Sand var med fra start for Schalke 04, der skuffende måtte nøjes med 1-1 hjemme mod Basel.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Hvis Enhedslistens visioner bliver ført ud i livet, er kvinder, homoseksuelle og sekulære muslimer de første ofre
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme
Debatindlæg af Halime Oguz