Magne Hoseth var stadig chokeret men fattet, da han mødte op til FC Københavns træning dagen efter den tragiske dødsulykke søndag på Parkens tribuneafsnit C i forbindelse med superligaopgøret mod Viborg. FC Københavns norske landsholdsspiller, så den 24-årige mand falde fra øverste til nederste afsnit, men indtil videre har han ikke haft behov for decideret krisehjælp. »Magne Hoseth er chokeret og fattet, og han bearbejder det nu stille roligt. Han har endnu ikke haft brug for krisehjælp. Men Magne er selvfølgelig meget ked af det«, siger FCK's læge Frank Odgaard. For Magne Hoseth handler det nu om, at få bearbejdet situationen, og mandag var vurderingen, at næste skridt skal tages allerede onsdag, hvor den 24-årige norske midtbanespiller ønsker at deltage i FCK's pokalkamp i Parken mod OB. Her vil begge hold bære sørgebind, og mindes afdøde med ét minuts stilhed.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























