Flensburg-Handewitt vandt en uhyre vigtig sejr i lørdagens Champions League-ottendedelsfinale mod IK Sävehof fra Sverige. Den tyske mesterklub vandt 31-26 på hjemmebane i Campushalle, og det var netop nok til at udligne nederlaget fra klubbernes første møde, som svenskerne vandt 34-30. Svenskerne kæmpede bravt Dermed er Flensburg-Handewitt klar til kvartfinalen i Champions League. Flensburg, som har danskerne Joachim Boldsen, Søren Stryger og Lars Christiansen i truppen, var foran med syv mål midtvejs i anden halvleg, men de bravt kæmpede svenskere - anført af den lysende unge stjerne Jonas Larholm med 13 mål - kom op på 22-26. Boldsen skadet Det gav et noget hektisk og nervøst spil i slutfasen, hvor Joachim Boldsen måtte udgå med en skade. I kampens hede trådte han på en anden spillers fod og vrikkede om på venstre ankel. Hvor slem forvridningen er, ved han først på mandag, hvor foden skal skannes. »Det føles noget værre, end når jeg tidligere har vrikket om, men jeg kan dog gå næsten normalt på foden«, siger Joachim Boldsen til Ritzau.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce