FC Midtjyllands Mohamed Zidan er igen kommet på kant med loven. Den egyptiske angriber er sigtet for at have kørt 142 km i timen på en strækning mellem Herning og Hammerum, hvor fartgrænsen er 80 km i timen, oplyser DR Sporten. Sigtelsen bekræftes af SAS-ligaklubbens pressechef, Torben Kølbæk, der også oplyser, at forholdet ikke får nogen betydning for Zidans fremtid i FC Midtjylland. Zidan skal møde i byretten den 5. januar, og han risikerer at få frakendt kørekortet. Allerede en måned senere skal egypteren igen i retten. Her står Mohamed Zidan tiltalt for hæleri - en anklage han har nægtet sig skyldig i.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Og det bliver et problem for samfundet meget snart«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.