Aalborg DH holder fast i toppen

Lyt til artiklen

Håndboldholdet Aalborg DH fungerer ikke kun på den uindtagelige hjemmebane. Christian Dalmoses tropper vandt onsdag aften på udebane 30-26 i topkamp mod FCK og holder dermed fast i tredjepladsen i kvindernes håndboldliga, et point efter både Slagelse og Viborg. Kolding tabte 1.116 tilskuere i hovedstaden så Louise Mortensen blive topscorer for gæsterne med otte scoringer, heraf de fem på straffekast. For FCK scorede franske Leila Lejeune seks gange, men hun må som holdkammeraterne lade sig nøje med en fjerdeplads, fem point efter duksepladsen. I Kolding Hallen blev Lene Thomsen noteret for ti træffere for hjemmeholdet Kolding IF, men de sydfynske gæster fra GOG vandt alligevel med et enkelt mål, 27-26. Kolding er på 10.-pladsen med fem point for 11 kampe. GOG har 12 point midt i rækken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her