Den engelske mesterklub Arsenal har planmæssigt indløst billet til fjerde runde i FA Cuppen i fodbold. Hjemme på Highbury vandt London-mandskabet uden en række af sine vanlige profiler 2-1 over Stoke, der til dagligt spiller i Englands næstbedste række. Der skulle dog et mindre chok til, før Arsenal vågnede op, og det sørgede gæsternes Wayne Thomas for, da han kort før pausen bragte Stoke foran. En dundertale af manager Arsene Wenger i omklædningsrummet var imidlertid effektiv medicin for hjemmeholdet. Og fem minutter inde i anden halvleg eliminerede det spanske talent Jose Reyes de tiltagende bange anelser blandt publikum, inden Robin van Persie endegyldigt ødelagde Stokes sensationsdrømme 20 minutter før slutfløjt. I søndagens anden pokalkamp hentede Premier League-klubben Newcastle en pligtsejr ude mod Yeading, som blev besejret med 2-0. Lee Bowyer og Shola Ameobi sørgede for Newcastles mål i anden halvleg.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.