Der blev sat et markant dansk aftryk på anden runde af Singapore Open, der for alvor signalerer, at European Tour er i gang. Thomas Bjørn startede fra morgenstunden ud med en kanonrunde, da han kom hjem til klubhuset seks slag under par. Runden var dagens bedste blandt alle 143 startende, og sendte straks Bjørn op i feltets top, hvor han er placeret som nummer tre inden den første finaledag, blot tre slag efter den førende Nick Dougherty, der overhalede Colin Montgomery efter en runde i 67 slag, fem under par. Alle fem klarede cuttet Thomas Bjørn er ikke den eneste dansker, der puster de førende i nakken. Søren Hansen er placeret på en delt syvendeplads efter en runde i to slag mindre end idealscoren. Søren Kjeldsen, Mads Vibe-Hastrup og Anders Hansen klarede også cuttet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen