Winther vil blive på posten trods VM-fiasko

Torben Winther er ked af det dårlige resultat i Tunesien, men han har ikke tænkt sig at stoppe som landstræner. - Foto: Lars Poulsen
Torben Winther er ked af det dårlige resultat i Tunesien, men han har ikke tænkt sig at stoppe som landstræner. - Foto: Lars Poulsen
Lyt til artiklen

Det nærmeste landstræner Torben Winther kunne komme en forklaring på, hvorfor det gik så gruelig galt for de danske håndboldherrer ved VM i Tunesien, var forstyrrende forberedelser og den velkendte sang om de marginaler, som ikke var med det danske hold. Landstræneren har stadig masser af tro på spillermaterialet og det arbejde, han er i gang med og har ingen intentioner om at kaste håndklædet i ringen. »Der kommer mange sjove bemærkninger, når holdet ikke lever op til forventningerne. Et af spørgsmålene er, hvornår træneren trækker sig. Men det har jeg ikke overvejet. Jeg synes, vi har et utrolig godt samarbejde og er i en god udvikling. Der har været nogle nye spillere med denne gang, og der er gode folk hjemme i talentposen, så arbejdet fortsætter stille og roligt«, siger Torben Winther.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her