Jon Dahl Tomasson opfordrer nu til, at alle de danske landsholdsspillere hver især kigger sig godt og grundigt i spejlet for at granske, om de kan være tilfredse med deres egen præstation i opgøret mod Grækenland. Profilen signalerede dermed efter 1-2-nederlaget, at flere spillere burde have røde ører. Selvkritik »Selvfølgelig er det lidt for nyt at diskutere lige nu, men jeg synes, alle skal vurdere deres egen indsats, og de må gerne være selvkritiske. Og så må vi snakke om de fejl, når vi mødes næste gang«, sagde Jon Dahl Tomasson, som erkendte, at Danmarks deltagelse ved slutrunden i 2006 er truet. »Vi er meget langt fra VM lige nu. Det kan stadig nås, men resultaterne var meget imod os«, sagde Jon Dahl Tomasson.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Politiken mener: Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.