Svensk triumf i Sofia

Lyt til artiklen

Det svenske fodboldlandshold tog et vigtigt stik med 3-0 ude mod Bulgarien i kampen for VM-kvalifikation til slutrunden i Tyskland næste sommer. To mål af Arsenal-stjernen Fredrik Ljungberg og en fuldtræffer af forsvarsspiller Erik Edman skabte den svenske triumf. Tæt gruppe 8 Der var tale om et decideret topopgør i Sofia i den tætte gruppe 8, hvor Sverige havde FC Københavns Tobias Linderoth med fra første fløjt på den defensive midtbane. Sejren betyder, at Sverige på førstepladsen har 12 point efter fem kampe og jagtes af Kroatien og Bulgarien. Kroatien slog lørdag aften Island 4-0 og har 10 point efter fire kampe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her