Det var en drøm, der gik i opfyldelse for Bjarne Riis, da han lørdag fik det danske holds første gule Tour-trøje nogensinde. »Jeg er fuldkommen overvældet. Vi har trøjen for første gang«, sagde en storsmilende Bjarne Riis i minutterne efter sejren til David Zabriskie på første etape. 'En sindssyg gut' »Nu skal vi lige have lov til at være glade, og det er jeg på Davids vegne. Han er en sindssyg gut med stor kapacitet, store evner, og så er han sjov«, sagde Bjarne Riis, der nu ikke var helt chokeret. »Jeg troede på, at det kunne lade sig gøre, hvis alt flaskede sig. Jeg er ikke overrasket over det her, og nu skal vi forsvare trøjen. Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg har udtaget et hold, der har de evner«, sagde teamejeren.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen