FCK prøvede det sidste år, og i år var det så Celtics tur. At tabe 0-5 til et upåagtet hold fra et i fodboldforstand miniputland. Ligesom FCK's nederlag sidste år til Gorica fra Slovenien kom Celtics nederlag i den anden runde af kvalifikationen til Champions League. Et nederlag i denne runde er farvel til mere europæisk fodbold, mens et nederlag i tredje runde giver adgang til UEFA Cuppen. Kollaps i 2. halvleg Kampen mellem Celtic og Artmedia Bratislava fra Slovakiet var Gordon Stachans debut som træner for Celtic, og det bliver nok en kamp, han sent vil glemme. Juraj Halenar gjorde det til 1-0 lige før pausen, men det var i de sidste 45 minutter, at Celtic faldt sammen. Halenar lavede yderligere to mål, mens Blazej Vascak og Martin Mikulic også scorede i anden halvleg.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.