Stald Palle vil have en million dollars, 6,1 millioner kroner, for at sende forretningens guldfugl, WBA-verdensmesteren Mikkel Kessler, i ringen mod IBF-mesteren Jeff Lacy på udebane i USA. Det siger Lacys manager Shelly Finkel til B.T. Kessler har udfordret Lacy og sagt, at han gerne vil møde Lacy på amerikanerens hjemmebane. 'Latterligt beløb Det har Lacy afvist, og Bettina Palle har udlagt det som om, at Lacy ikke tør møde Kessler, da den danske boksestald ifølge Palle ikke er kommet med et økonomisk tilbud. Det afviser Finkel dog. »Det er ikke rigtigt, når Bettina Palle siger, at hun ikke er kommet med et økonomisk udspil i forhold til en kamp mellem Lacy og Kessler. Jeg vil ikke forhandle gennem medierne, men Stald Palle krævede mere end en million dollars for at sende Kessler herover samt de danske tv-rettigheder. Og det ville kun være interessant, hvis kampen skulle bokses her. Men der ingen, der kender Kessler herovre og beløbet er latterligt«, siger Finkel til B.T.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce