Team Danmark vil ikke blande sig i håndboldstrid

Team Danmark vil ikke gå ind i landsholdsstrid, før forbundet kan se om sagne for sportslige konsekvenser - Foto: Thomas Wilmann
Team Danmark vil ikke gå ind i landsholdsstrid, før forbundet kan se om sagne for sportslige konsekvenser - Foto: Thomas Wilmann
Lyt til artiklen

Eliteidrætsorganisationen Team Danmark holder et vågent øje med den verserende lønstrid mellem Dansk Håndbold Forbund (DHF) og kvindelandsholdet, men det er først i det øjeblik, at der kommer eventuelle sportslige konsekvenser, at Team Danmark har en holdning til sagen. »Der er ingen tvivl om, at vi selvfølgelig følger med i, hvad der foregår, men vi blander os overhovedet ikke i debatten mellem forbundet og de aktive. Vi er udelukkende i samarbejde om de sportslige udviklingsmuligheder, så i det øjeblik, det får sportslige konsekvenser, så forholder vi os til det«, siger Team Danmarks sportschef Susanne Hedegaard. 8,9 millioner i tilskud Hun sender som sportschef 8,9 millioner kroner om året til DHF, men Hedegaard vil ikke sige noget om, hvorvidt en strejke kan få indflydelse på tilskuddet. »Det kan jeg ikke tage stilling til. Det vil være en bestyrelsesbeslutning«, siger hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her