Håndboldkvinderne fra Aalborg DH led sæsonens første pointtab i ligaen, da holdet blev sendt hjem fra Viborg med et nederlag på 30-35. Skadesplagede Viborg var foran med 18-12 ved pausen, og det var højrebacken Grit Jurack, der gik forrest for hjemmeholdet med otte scoringer, mens Louise Pedersen boltrede sig på højrefløjen hos Aalborg med hele 10 mål. Aalborg bevarer dog andenpladsen i ligaen med 14 point men har nu kun to point ned til Viborg. Ikast slog FCK Håndboldkvinderne fra Ikast-Bording sikrede sig to vigtige point mod FCK i kampen om at nå en af de fire slutspilspladser, da holdet vandt de to klubbers opgør 29-27. Ikast-Bording har nu 10 point ligesom Horsens og er lige i hælene på FCK på fjerdepladsen med 12. Beskeden Slagelse-sejr Førstepladsen sidder Slagelse trygt på med 16 point efter en beskeden sejr på 31-26 hjemme over Kolding. Her var pausestillingen 14-14 i opgøret, hvor Carmen Lungu blev topscorer med ni mål. I Esbjerg tabte hjemmeholdet 30-32 til Horsens efter føring på 18-15 til gæsterne ved pausen. GOG Svendborg fik også begge point i udekampen mod Frederikshavn, som fynboerne vandt 34-27.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























