Kun en OL-bronzevinder kunne slå den 13-årige sensation

Tomokazu Harimoto er vant til at spille bordtennis mod langt ældre modstandere. I dag mødte han en tysker, der var mere end dobbelt så gammel.
Tomokazu Harimoto er vant til at spille bordtennis mod langt ældre modstandere. I dag mødte han en tysker, der var mere end dobbelt så gammel.
Lyt til artiklen

Bordtennis er en sport, hvor alderen ofte er et tema, når grånende veteraner bliver ved med at vinde både kampe og titler, selv når sidste udløbsdato for længst burde være overskredet.

Som da svenskeren Jörgen Persson som 42-årig nåede OL-semifinalen i herresingle, eller når Allan Bentsen i en alder af 47 år vinder sin 53. DM-titel som en del af Roskildes guldhold - og i øvrigt er seedet til en semifinale i herresingle, når der i næste måned er DM i Hjørring.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her