Monsieur Mikkel slås for Paris karrieren ud

Mikkel Hansen har scoret et hav af mål for PSG, blandt andre mod danske hold som Aalborg Håndbold, og de evner har sikret sig et godt stykke ud i fremtiden i den franske hovedstad.
Mikkel Hansen har scoret et hav af mål for PSG, blandt andre mod danske hold som Aalborg Håndbold, og de evner har sikret sig et godt stykke ud i fremtiden i den franske hovedstad.
Lyt til artiklen

Håndbold: I Paris får man i øjeblikket, hvad man vil have på både håndbold- og fodboldfronten. I sidst nævnte sport er der hos PSG tilgang af Neymar og Mbappé, og i håndboldklubben har man nu sikret sig den danske verdensstjerne Mikkel Hansen underskrift på en kontrakt helt frem til sommeren 2022. 29-årige Mikkel Hansen er glad for at have fået sin fremtid på plads. »Vi deler alle den samme vilje til at præstere både nationalt og internationalt og til at vinde mange titler«, siger han til PSG's hjemmeside. Danskeren har allerede været hos pariserne i fem år.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her