Rasmus Falk er klar, når russerne kommer i Parken

Lyt til artiklen

Rasmus Falk nød det virkelig, og hans glæde var stor, da han i søndags for første gang i over et halvt år var tilbage i Parken som starter på FCK-holdet i opgøret mod FC Midtjylland. Midt i marts blev han tvunget ud i en pinefuld tilskuerrolle, og i månedsvis måtte han sidde og se holdkammeraterne køre et sikkert mesterskab i hus og vinde pokalfinalen mod Brøndby.

»Jeg savnede bolden og banen og kampene rigtig meget. Jeg var jo inde i en god rytme, holdet var stærkt, og det hele spillede for mig, indtil jeg måtte give op. Jeg havde ikke i min vildeste fantasi forestillet mig«, fortæller Rasmus Falk, »at jeg skulle være ude i så mange måneder«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her