Alle de danske medaljevindere ved EM samlet på ét billede: Mie Ø. Nielsen, Emilie Beckmann, Julie Kepp Jensen og Pernille Blume.
Foto: Jens Dresling

Alle de danske medaljevindere ved EM samlet på ét billede: Mie Ø. Nielsen, Emilie Beckmann, Julie Kepp Jensen og Pernille Blume.

Sport

EM-overblik: Alle danske medaljer, rekorder og resultater

7 medaljer, 6 danske rekorder og en tangering samt 14 finaler blev dansk svømnings facit i Royal Arena

Sport

7 danske medaljer

MedaljeSvømmerDisciplin
SølvJulie Kepp Jensen, Rikke Møller Pedersen, Emilie Beckmann, Pernille Blume4x50 meter medley
SølvRikke Møller Pedersen200 meter brystsvømning
SølvEmilie Beckmann50 meter butterfly
Bronze Emilie Beckmann100 meter butterfly
BronzePernille Blume50 meter fri
BronzePernille Blume100 meter fri
BronzeEmilie Beckmann, Mie Ø. Nielsen, Julie Kepp Jensen, Pernille Blume4x50 meter fri

6 danske rekorder og en tangering

50 m fri (tangering)Pernillle Blume23,49 sek.
50 m brystsvømningTobias Bjerg26,64 sek.
4x50 m friDanmark (mænd)1.26,67 min.
50 m brystsvømningTobias Bjerg26,47 sek.
4x50 m medleyDanmark (mixed)1.40,12 min.
4x50 m medleyDanmark (mixed)1.38,03 min.
4x50 m medleyDanmark (mænd)1.35,28 min.

Alle fem dagens danske resultater

50 m fri (K), semifinale3. Pernille Blume23,62 sek. (pr)
14. Julie Kepp Jensen24,62 sek.
200 m brystsvømning (K), finale2. Rikke Møller Pedersen2.19,53 min.
100 m butterfly (K), finale3. Emilie Beckmann56,22 sek.
200 m butterfly (M), finale4. Viktor Bromer1.52,75 min.
50 m fri (K), finale3. Pernille Blume23,49 sek. (tang. DR)
4x50 medley (K), finale2. Danmark1.45,00 min.
50 m fri (K)2. Pernille Blume23,96 sek.
12. Julie Kepp Jensen24,63 sek.
20. Emily Gantriis25,01 sek.
22. Sarah Bro25,17 sek.
50 m rygcrawl (M)26. Magnus Jakupsson24,30 sek.
42. Gustav Friberg25,30 sek.
200 m bryst (K)5. Rikke Møller Pedersen2.21,15 min.
10. Anna Wermuth2.23,75 min. (pr)
20. Josefine B. Pedersen2.16,13 min.
Mia Steen DuusIkke startet
200 m butterfly (M)4. Viktor Bromer1.53,00 min.
400 m fri (K)10. Katrine Bukh Villesen4.07,20 min.
16. Laura Glerup Jensen4.12,17 min.
17. Helena Rosendahl Bach4.12,18 min.
20. Marina Heller Hansen4.13,45 min.
4x50 m medley (M)11. Magnus Jakupsson (24,46), Tobias Bjerg (25,94), Daniel Steen Andersen (23,05), Anders Lie (21,83)1.35,28 min (dansk rekord)
4x50 m medley (K)8. Julie Kepp Jensen (27,30), Josefine B. Pedersen (30,53), Caroline Erichsen (25,75), Mie Ø. Nielsen (24,49)1.48,07 min.

Alle danske resultater

Lørdag 16/12Semifinaler og finalerTidspunkt/resultat
50 m rygcrawl (K)2. Julie Kepp Jensen26,52 sek. (pr)
13. Mie Ø. Nielsen26,95 sek
100 m bryst (K), finale8. Rikke Møller Pedersen1.06,12 min.
100 m medley (M)14. Daniel Skaaning53,62 sek.
100 m butterfly (K)2. Emilie Beckmann56,51 sek. (pr)
13. Caroline Erichsen57,89 sek. (pr)
50 m rygcrawl (K), finale4. Julie Kepp Jensen26,42 sek. (pr)
4x50 m fri (mix)7. Frederik Siem Pedersen, Mathias Zander Rysgaard, Emily Gantriis, Sarah Bro1.32,42 min.
Lørdag 16/12IndledendeTider
50 m butterfly (M)33. Daniel Steen Andersen23,55 sek.
50 m rygcrawl (K)11. Mie Ø. Nielsen27,04 sek.
14. Julie Kepp Jensen27,23 sek.
25. Victoria Bierre27,62 sek.
100 m fri (M)35. Mathias Zander Rysgaard48,30 sek. (pr)
37. Frederik Siem Pedersen48,36 sek.
40. Anders Lie48,51 sek.
55. Sebastian Ovesen49,16 sek.
200 m fri (K)10. Laura Glerup Jensen1.57,48 min.
11. Signe Bro1.57,63 min.
20. Marina Heller Hansen1.59,42 min.
24. Emily Gantriis2.00,01 min.
100 m butterfly (K)4. Emilie Beckmann57,02 sek. (pr)
12. Caroline Erichsen58,10 sek. (pr)
18. Katrine Bukh Villesen58,83 sek. (pr)
Amalie MikkelsenIkke startet
100 m medley (M)15. Daniel Skaaning53,55 sek.
22. Magnus Jakupsson54,46 sek.
26. Frans Joihannessen54,84 sek. (pr)
32. Niklas Hedegaard55,24 sek.
200 m medley (K)11. Maria Grandt2.12,16 min.
15. Sofie Hansen2.13,46 min.
25. Mia Steen Duus2.18,52 min.
4x50 m fri (mix)8. Mathias Zander Rysgaard (22,12 pr), Frederik Siem Pedersen (21,67), Julie Kepp Jensen (23,93), Emily Gantriis (24,77)1.32,49 min.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

Alle danske resultater

Fredag 15/12Semifinaler og finalerTider
100 m fri (k), finale3. Pernille Blume51,63 sek.
100 m bryst (k), semifinale4. Rikke Møller Pedersen1.05,22 min.
15. Josefine B. Pedersen1.06,45 min
1.500 m fri (m), finale4. Anton Ørskov Ipsen14.30,92 min.
4x50 m fri (k), finale3. Emilie Beckmann, Mie Ø. Nielsen, Julie Kepp Jensen, Pernille Blume1.36,02 min.
Fredag 15/12IndledendeTider
100 m bryst (k)4. Rikke Møller Pedersen1.05,61 min.
11. Josefine B. Pedersen1.06,17 min. (pr)
21. Matilde Schrøder1.06,96 min.
35. Anna Wermuth1.08,16 min. (pr)
50 m fri (M)58. Anders Lie22,38 sek.
44. Frederik Siem Pedersen22,11 sek.
53. Mathias Zander Rysgaard22,26 sek. (pr)
200 m ryg (K)25. Victoria Bierre2.12,45 min.
15. Sarah Bro2.08,96 min.
21. Sofie Hansen2.11,48 min.
100 m bryst (M)21. Tobias Bjerg58,78 sek.
42. Philip Greve1.00,45 min.
25. Niklas Hedegaard58,97 sek. (pr)
200 m butterfly (K)10. Katrine Bukh Villesen2.08,68 min.
20. Marina Heller Hansen2.12,07 min.
19. Regitze Gaard2.11,65 min.
200 m medley (M)11. Daniel Skaaning1.55,96 min.
25. Frans Johannessen1.58,93 min. (pr)
4x50 m fri (K)3. Emily Gantriis (24,77, pr), Mie Ø. Nielsen (24.31), Julie Kepp Jensen (24,18), Emilie Beckmann (24,38)1.37,64 min.
Torsdag 14/12Finaler og semifinalerTider
50 m butterfly (K), semifinale2. Emilie Beckmann25,33 sek.
14. Caroline Erichsen25,94 sek.
100 m fri (K), semifinale2. Pernille Blume52,09 sek.
13. Emily Gantriis54,21 sek.
100 m rygcrawl (K), finale6. Mie Ø. Nielsen57,39 sek.
100 m medley (k), semifinale16. Caroline Erichsen1.01,57 min.
50 m butterfly (k), finale2. Emilie Beckmann25,16 sek. (pr)
4x50 m medley (mixed), finale5. Danmark1.38,22 min. (nordisk rekord)

Alle danske placeringer

Torsdag 14/12IndledendeTider
200 m fri (M)18. Mathias Zander Rysgaard1.45,46 min. (pr)
26. Anders Lie1.46,19 min.
29. Sebastian Ovesen1.47,03 min.
50 m butterfly (K)2. Emilie Beckmann25,32 sek. (pr)
9. Caroline Erichsen25,88 sek (pr)
20. Amalie Mikkelsen26.57 sek.
41. Regitze Gaard27,50 sek.
200 m bryst (M)Ingen dansk deltagelse
100 m fri (K)4. Pernille Blume52,49 sek.
21. Signe Bro54,65 sek.
17. Julie Kepp Jensen54,23 sek.
16. Emily Gantriis54,12 sek.
100 m rygcrawl (M)37. Gustav Friberg53,52 sek.
100 m medley (K)13. Caroline Erichsen1.01,32 min.
400 m medley (M)20. Frans Johannessen4.15,84 min.
4x50 m medley (mix)7. Gustav Friberg (25,20), Tobias Bjerg (25,86), Emilie Beckmann (24,92), Julie Kepp Jensen (24,14)1.40,12 (dansk rekord)
1.500 m fri (M)7. Anton Ørskov Ipsen14.38,07 min.
18. Alexander Aslak Nørgaard15.13,68 min.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

Onsdag 13/12SemifinalerTider
50 m bryst (M)10. Tobias Bjerg26,47 sek. (dansk rekord)
50 m bryst (K)13. Rikke Møller Pedersen30,44 sek.
16. Josefine B. Pedersen30,75 sek.
100 m ryg (K)5. Mie Ø. Nielsen57,71 sek.
Onsdag 13/12Indledende heatTid
100 m butterfly (M)22. Viktor Bromer51,76 sek.
35. Daniel Steen Andersen52,38 sek.
50 m bryst (K)9. Rikke Møller Pedersen30,30 sek.
17. Josefine B. Pedersen30,82 sek. (pr)
23. Matilde Schrøder31,01 sek.
38. Anna Wermuth31,43 sek. (pr)
Omsvømning:1. Josefine B. Pedersen30,68 sek. (pr)
50 m bryst (M)12. Tobias Bjerg24,64 sek. (dansk rekord)
23. Niklas Hedegaard27,01 sek. (pr)
32. Philip Greve27,22 sek.
400 m medley (K)9. Katrine Bukh Villesen4.40,64 min.
13. Maria Grandt4.44,98 min. (pr)
16. Mia Steen Duus4.50,64 min.
400 m fri (M)Ingen dansk deltagelse
100 m ryg (K)6. Mie Ø. Nielsen57,99 sek.
21. Victoria Bierre59,60 sek.
32. Sarah Bro1.00,50 min.
35. Sofie Hansen1.00,98 min.
200 m ryg (M)25. Gustav Friberg1.57,55 min.
4x50 m fri (M)11. Frederik Siem Pedersen (22,01), Anders Lie (21,38), Daniel Skaaning (21,95), Mathias Zander Rysgaard (21,33)1.26,67 min. (dansk rekord)
800 m fri (K)13. Maj Howardsen8.40,10 min. (pr)
14. Helena Rosendahl Bach8.40,14 min.

Redaktionen anbefaler:

Annonce

Mest læste

  • Annonce

Annonce

For abonnenter

Annonce

Forsiden

Annonce