Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Anklage: DBU er ude i homohykleri

Signalværdien af at planlægge en træningslejr i Emiraterne modarbejder åbenlyst DBUs gode intentioner om at bekæmpe homofobi i fodbold. Sådan lyder meldingen i en skrivelse til unionen
Signalværdien af at planlægge en træningslejr i Emiraterne modarbejder åbenlyst DBUs gode intentioner om at bekæmpe homofobi i fodbold. Sådan lyder meldingen i en skrivelse til unionen

Det klinger hult og mangler integritet, når Dansk Boldspil-Union (DBU) med den ene hånd signalerer, at homofobi skal bekæmpes i fodbold, mens de med den anden hånd planlægger en træningslejr i Abu Dhabi, hvor homoseksualitet er ulovligt og strafbart.

Sådan lyder budskabet i en ny skrivelse fra landets regnbueorganisationer, som består af Pan Idræt, Copenhagen Pride, LGBT+ Ungdom, Sabaah og Landsforeningen for Bøsser, Lesbiske, Biseksuelle og Transpersoner (LGBT Danmark).

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her