Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Dagens olympiske top-5: Det gyldne amerikanske vidunder overstråler alle

Billedet af Eric Heiden i den gyldne heldragt er blevet ikonisk. Amerikaneren vandt 5 guldmedaljer på hjemmebane i 1980. AP/AP
Billedet af Eric Heiden i den gyldne heldragt er blevet ikonisk. Amerikaneren vandt 5 guldmedaljer på hjemmebane i 1980. AP/AP
Lyt til artiklen

Lige så længe de olympiske lege har eksisteret, lige så længe har der været atleter, der har domineret deres sport. Ved sommerlegene kan vi for eksempel huske de amerikanske svømmere Mark Spitz og Michael Phelps, der har skovlet medaljer hjem i bundter.

De findes også ved vinter-OL, og denne dags top skal handle om de udøvere, der har vundet flest medaljer ved et enkelt OL på sne eller is.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her