3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Fodboldekspert vurderer: Sådan er kampformen hos Premier Leagues stærkeste hold

Kollage. Originalfotos Rui Vieira/AP / Ian Kingston/Ritzau Scanpix / Frederic J. Brown/Ritzau Scanpix
Kollage. Originalfotos Rui Vieira/AP / Ian Kingston/Ritzau Scanpix / Frederic J. Brown/Ritzau Scanpix

En ny omgang Premier League står for døren, og de andre tophold skal forsøge at forpurre Manchester City titelforsvar. Fodboldekspert på Eurosports kanaler vurderer, hvor stærke sidste sæsons top seks står forud for den nye sæson og giver sit bud på, hvor de ender denne sæson.

Manchester City: Mestre viser ingen tegn på mæthed

100 point i en sæson er absurd mange. Ikke desto mindre var det, hvad Manchester-klubben formåede at skrabe sammen i sidste sæson. Og de vandt da også ligaen i en så overbevisende stil, at der var hele 19 point ned til ligaens nummer to, byrivalerne Manchester United.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her