To stjerner har åbnet kørerkabalen på vid gab

Stortalentet Esteban Ocon starter som nr. 3 i søndagens belgiske grandprix, men hans fremtid i klassen er usikker. Geert Vanden Wijngaert/AP
Stortalentet Esteban Ocon starter som nr. 3 i søndagens belgiske grandprix, men hans fremtid i klassen er usikker. Geert Vanden Wijngaert/AP
Lyt til artiklen

Når det belgiske formel 1-grandprix på den over syv kilometer lange Spa-Franchorchamps søndag eftermiddag skydes i gang, er det til stor glæde for fans af motorsportens fineste klasse. Bilerne har nemlig holdt stille siden det ungarske grandprix 29. juli, men alligevel har det langtfra skortet på action i de fire ugers sommerpause. Ja, ferien har paradoksalt nok været mere begivenhedsrig end flere af sæsonens løb.

Daniel Ricciardo åbnede ballet, da han overraskende forlod Red Bull for at blive holdkammerat med Nico Hülkenberg hos Renault fra næste sæson.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her