Meget kan siges om fodbold, men ikke, at det kun betyder noget for dem, der spiller med på scenen.

Selvhad, træthed og 5 andre følelser fra det vilde fodboldår 2018

José Mourinho blev fyret i 2018 - og så ikke flere trænerposter til ham, please.  Foto: Carl Recine/Ritzau Scanpix
José Mourinho blev fyret i 2018 - og så ikke flere trænerposter til ham, please. Foto: Carl Recine/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Engang for mere end et årti siden gik jeg på universitetet. Det var dengang med sabbatår og lange specialeskrivninger på slutlån og nogle semestre med kun tre undervisningstimer om ugen; resten af tiden var ’selvstudie’ (og lejlighedsvis hvidvin på en tirsdag).

Det hele resulterede i en cand.mag. i moderne kultur og kulturformidling, altså en af de der forholdsvis udskældte kandidatgrader inden for humaniora, der ikke kan bruges til noget i den virkelige verden. Og så sidder jeg her. Og skriver om fodbold. Og prøver at forstå den indimellem totalt uvirkelige fodboldverden. Det er der mange, der synes er underligt, jeg bliver tit spurgt hvorfor. Men måske er det bare slet ikke så underligt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her