Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Trænerduoen Hjulmand-Morten Wieghorst, der forleden var i Bruxelles sammen, genopstår. Foruden Anderlecht og Brøndby menes det, at en anden belgisk storklub, Club Brugge, er varm på at få Hjulmand som cheftræner.

Belgiske klubber slås om Kasper Hjulmands underskrift

Kasper Hjulmand kan meget vel igen være på vej til et trænerjob i udlandet, f.eks. i Belgien, hvor Anderlecht og Club Brugge er muligheder.  Foto: Lars Poulsen/POLFOTO
Kasper Hjulmand kan meget vel igen være på vej til et trænerjob i udlandet, f.eks. i Belgien, hvor Anderlecht og Club Brugge er muligheder. Foto: Lars Poulsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Når Anderlecht torsdag aften på Constant Vanden Stock Stadion i Bruxelles møder Club Brugge, er det en stor kamp i mesterskabsspillet i den belgiske Jupiler League, som Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst vil følge med stor interesse. De to danskere er parat til at arbejde sammen igen i en trænerduo, som de gjorde engang i FC Nordsjælland. Dengang var Wieghorst chefen, Hjulmand assistenten, da Farum-holdet blev pokalvinder to gange.

Nu bliver det omvendt, og meget peger lige nu på, at de til sommer flytter fra Danmark til Belgien. Både Anderlecht og Club Brugge er, vurderer pol.dk., to af de klubber, som nu kaster snøren ud efter Hjulmand og Wieghorst. Og der er angiveligt flere klubber i andre lande, der gør det, bl.a. også Brøndby.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her