Tak for et ambitiøst dansk cykelløb i skyggen af de store. Og tak til ambitiøse basketballfolk, der er tæt på et gennembrud.

Sportsblik: Den lille storhed og den lurende succes

Støv fra den skovgrænsede grusvej i det idylliske Silkeborg-landskab præsenterer det danske etapeløb på smukkeste vis. Og måske kan det tv-transmitterede løb også lokke en og anden turist til landet. Foto: Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix
Støv fra den skovgrænsede grusvej i det idylliske Silkeborg-landskab præsenterer det danske etapeløb på smukkeste vis. Og måske kan det tv-transmitterede løb også lokke en og anden turist til landet. Foto: Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Cykelløbet PostNord Danmark Rundt, der er meget hurtigere end selve postudbringningen, er ikke nogen kopi af Tour de France – selv om Danmarks Radio gør sit til at bringe os ind i den vildfarelse gennem sine daglige transmissioner med gule introduktionsfarver og det smægtende harmonikaspil, der kendetegner verdens største cykelløb og giver os lyden af sommer.

Men pyt nu med det. Det lille danske etapeløb, der er mægtigt og ambitiøst på sin egen måde – og det dækkes smukt af tv og sendes til over 50 lande – viser hele den danske talentmasse frem i hård konkurrence med mere erfarne og etablerede ryttere fra nogle af de store professionelle hold.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her