Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Kommentar. International badminton kan stå over for dramatiske forandringer, hvis forlydender om, at de allerbedste spillere vil lave deres egne turneringer, bliver til virkelighed.

Trods VM-sølv: Dansk badminton risikerer et alvorligt olympisk dyk

Anders Antonsen var under konstant japansk beskydning i VM-finalen, men efterlader alligevel et positivt indtryk.  Foto: Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix
Anders Antonsen var under konstant japansk beskydning i VM-finalen, men efterlader alligevel et positivt indtryk. Foto: Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Selv om Anders Antonsen blev fuldstændig rundbarberet i finalen, er det alligevel først og fremmest ham, der sørger for, at dansk badminton efterlader et positivt indtryk efter den netop overståede VM-turnering i Basel.

I historisk perspektiv er en enkelt sølvmedalje bestemt ikke alverden for en lille nation med så store armbevægelser i ketsjersporten over de seneste fire årtier, at Danmark stadig kun er overgået af Kina og Indonesien i den samlede medaljestatistik over VM-turneringerne siden den første i 1977. Men i forhold til den samlede målsætning præsterede de danske spillere netop på grund af finalepladsen i herresingle bedre end forventet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her