Anti Doping Danmark savner signaler fra Folketinget om vigtigheden af dopingsager. Retsordførere kalder det »bekymrende« og »utilfredsstillende«, at dopingsager ikke prioriteres højere.

Politisk pres for at give politiet lyst og styrke til dopingsager

Dommen over danske Jacob Sporon-Fiedler lød i torsdags på ti år for organiseret handel med anabole steroider i verdens største dopingsag. På grund af, at han har erkendt sin skyld og allerede har afsonet en del af straffen, skal han kun afsone fem år og fire måneder af sin dom.  Foto: National Crime Agency
Dommen over danske Jacob Sporon-Fiedler lød i torsdags på ti år for organiseret handel med anabole steroider i verdens største dopingsag. På grund af, at han har erkendt sin skyld og allerede har afsonet en del af straffen, skal han kun afsone fem år og fire måneder af sin dom. Foto: National Crime Agency
Lyt til artiklen

Flere ressourcer skal frigives til politiet til at efterforske dopingsager. Sådan lyder det fra SF’s retsordfører, Karina Lorentzen Dehnhardt.

»Vi skal være benhårde, når det handler om organiseret salg af dopingmidler. For det her har nogle rigtig store sundhedsskadelige konsekvenser for dem, der bruger det, og det kan forringe deres helbred livslangt efter et misbrug af steroider«, siger hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her