Med det punktum genfortæller Åge Hareide scene for scene sin indre film, vel vidende at den aldrig får premiere – i hvert fald ikke med ham selv i en af hovedrollerne.
Den 66-årige nordmand skulle have afsluttet sin karriere som træner for Danmarks mandlige fodboldlandshold med tre hjemmekampe under EM-slutrunden og ambitionen om at nå mindst en semifinale på Wembley. Men den ultimative kulmination på forløbet har coronakrisen forhindret. Landstrænerens kontrakt er udløbet, og EM er rykket et år længere frem i kalenderen, så det i stedet bliver efterfølgeren på posten, Kasper Hjulmand, der får til opgave at høste udbyttet af landsholdets kvalifikation.
»Alt var virkeligt i hovedet på mig. Jeg tænkte, at det ville blive en fantastisk fin afslutning først at spille tre kampe hjemme i Danmark og så komme videre i EM-turneringen«, siger han.
Nu må Åge Hareide på sin sidste dag i Danmark nøjes med at sidde på en bænk i Sydhavnen og forestille sig, hvordan det ville have været at gå ind på banen til premierekampen mod Finland og de opgaver, der skulle have fulgt efter.
