0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Gysersejr i Sydafrika sikrer alle tiders største uge i dansk golf

Joachim B. Hansen vandt for første gang på European Tour efter gyserfinale i Joburg Open.

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning
Paul Childs/Ritzau Scanpix
Foto: Paul Childs/Ritzau Scanpix

Sejren gav Joachim B. Hansen 156.825 euro (ca. 1,2 millioner kroner).

Sport
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
Sport
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Både paraplyerne og solbrillerne var i brug på finalerunden af en superspændende finalerunde i Joburg Open, der blev kulminationen på den bedste uge nogen sinde i den danske golfhistorie.

30-årige Joachim Brandt Hansen fulgte op på Emily Kristine Pedersens to sejre på Ladies European Tour inden for de seneste otte dage ved at sikre sig sin egen første sejr på European Tour.

Den 20-årige sydafrikaner Wilco Nienaber havde ellers øget sit forspring på 1 slag til danskeren inden finalerunden til 3 slag efter sin tredje birdie i træk på 6. hul, men det er en fortærsket sandhed, at golfturneringer afgøres på de sidste 9 huller.

Og der var Joachim B. Hansen den bedste med stensikkert spil, der resulterede i tre birdies og seks par, den sidste efter en sandsave på 18. hul, mens Nienaber lavede bogey på både 17. og 18, så sejrsmarginalen blev på 2 slag.

Grådkvalt vinder

»Meget emotionelt«, sagde Joachim B. Hansen med grådkvalt stemme på green, da han havde sikret sig den 39. danske sejr på European Tour.

»Det lykkedes, vi gjorde det. Så skete det endeligt«, sagde den 12. danske vinder, da han som traditionen byder blev lykønsket af familien, konen Elisabeth og deres to små børn, via en Skype-forbindelse umiddelbart efter sejrsinterviewet.

Joachim B. Hansen vendte tilbage til European Tour, efter han i 2018 vandt to turneringer og den samlede sejr på Challenge Touren, og han var tæt på sin første sejr, da for 13 måneder siden blev en 2.-plads i Open de France efter franskmanden Nicolas Colsaert.

Sejren i hans turnering nummer 146 betyder, at Joachim B. Hansen har kvalificeret sig til sæsonfinalen i Dubai, der afvikles om tre uger med 19-årige Rasmus Højgaard som den indtil videre anden danske deltager.

Joachim B. Hansen har dog endnu en turnering i Sydafrika på programmet, når han i næste uge deltager i Alfred Dunhill Championship på Leopard Creek sammen med landsmændene Nicolai Højgaard, Benjamin Poke og Lucas Bjerregaard.

39 danske sejre på European Tour

Thomas Bjørn15199619981998199920002001200220052006201020112011201120132013
Thorbjørn Olesen520122014201520162018
Søren Kjeldsen42003200820092015
Anders Hansen3200220072009
Søren Hansen220022007
Steen Tinning220002002
Lucas Bjerregaard220172018
Rasmus Højgaard220192020
Mads Vibe-Hastrup12007
Jeppe Huldahl12009
Morten Ørum Madsen12014
Joachim B. Hansen12020

Annonce

Læs mere

Annonce

For abonnenter