Aalborg og GOG viser sig frem på den europæiske scene, men der mangler danske hold i de europæiske gruppespil. Måske er herreligaens top knækket.

Timeout: Den danske fremgangsliga mønstrer igen kun to hold i Europa

Foto: Nils Meilvang/Ritzau Scanpix
Foto: Nils Meilvang/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Når GOG’s herrer i aften åbner European League på udebane mod russiske Medvedi, fortæller det en lidt kedelig historie om den danske herreliga, som flere aktører herhjemme gerne vil tale op.

Aalborg Håndbold i Champions League og GOG på anden klasse i European League er for andet år i træk ene om at repræsentere Danmark i europæisk håndbold. Til sammenligning har både Frankrig og Tyskland hele seks hold med i de to turneringer, mens både Ungarn, Spanien og sågar Portugal også er bedre repræsenteret på den europæiske scene end den danske herreliga.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her