Med saudiarabiske penge i ryggen lokker udbryderturnering stjerner med tårnhøje pengebeløb. Tiger Woods takkede dog i modsætning til Europas Ryder Cup-kaptajn nej.

Tiger Woods sagde nej, da saudiarabisk golfturnering lokkede med gigantisk pengesum. Det står han ret alene med

 Tiger Woods vinker frivilligt farvel til de 5 milliarder kroner han kunne få, for at stille op i udbryderturnering. Foto: Russell Cheyne/Ritzau Scanpix
Tiger Woods vinker frivilligt farvel til de 5 milliarder kroner han kunne få, for at stille op i udbryderturnering. Foto: Russell Cheyne/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Tiger Woods er en af golfsportens største skikkelser nogensinde, og i en alder af 46 kan han se tilbage på blandt andet 15 majorsejre og i alt 82 gevinster på den amerikanske PGA-tour. Alle førstepladserne i den professionelle karriere, der startede i 1996, har indbragt den amerikanske legende ca. 8,6 milliarder kroner alene i præmiepenge, og nu viser det sig, at Woods kunne have stukket yderligere godt 5 milliarder i baglommen uden så meget som at løfte en finger.

Det er den kontroversielle turnering LIV Golf, der er finansieret Saudi-Arabiens offentlige investeringsfond, der i fjor tilbød Tiger Woods det eksorbitante beløb, hvis han kom med om bord og ville deltage i de planlagte 8 runder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her