Pernille Harder og co. skal møde England, Kina og et playoffhold i gruppespillet ved næste års VM-slutrunde.

Danmark møder Englands europamestre ved VM

Foto: Lars Poulsen
Foto: Lars Poulsen
Lyt til artiklen

De danske fodboldkvinder havner i gruppe med en af favoritterne ved næste års VM-slutrunde.

Ved lørdagens VM-lodtrækning i Auckland blev Danmark parret med England, Kina og en playoffmodstander, der findes i februar. Playoffholdet bliver enten Haiti, Senegal eller Chile - sidstnævnte er favorit til at tage VM-pladsen.

England vandt europamesterskabet på hjemmebane tidligere i år og er også regnet blandt de største favoritter til at tage VM-guldet til sommer.

Danmark var en del af det tredje seedningslag og var i fare for at havne i en dynamitgruppe.

Derfor havde landstræner Lars Søndergaard på forhånd håbet på at trække en af VM-værterne fra det øverste seedningslag, men Danmark blev ikke parret med hverken Australien eller New Zealand.

Det gik dog stadig ikke så slemt som frygtet, da Danmark kun fik England fra den absolutte verdenstop.

Englænderne er nummer fire på verdensranglisten, mens Kina er nummer 15. Danmark er nummer 18 og er bedre rangeret end det hold, der måtte ende med at tage den sidste VM-plads i Danmarks gruppe.

Som følge af lodtrækningen står det også klart, at Danmark skal spille sine VM-gruppekampe i Australien og får den længste rejsedistance af alle.

Danmark indleder således med en kamp mod Kina i Perth i Vestaustralien. Derefter går turen til Sydney i det østlige Australien for at møde England, før turen går tilbage til Perth til den sidste gruppekamp.

Lodtrækningen bød også på et stormøde i gruppe E. Her skal USA og Holland mødes i gentagelse af den seneste VM-finale fra 2019.

VM slutrunden afvikles i perioden 20. juli-20. august næste år. Åbningskampen bliver en dyst mellem New Zealand og Norge.

Ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her