Strandhåndbold kan være en olympisk disciplin om fem år i Los Angeles. Dansk Håndboldforbund ser et stort potentiale i sporten og vil ruste sig til fremtiden med ny strategi.

Medaljefest ved de europæiske lege understreger dansk håndbolds status som en stormagt

Det danske kvindelandshold i strandhåndbold vandt torsdag aften guld efter en sejr på 2-1 over Spanien i finalen. Billedet er taget efter sejren i semifinalen over de tyske verdensmestre. Foto: DIF/Danmark til OL
Det danske kvindelandshold i strandhåndbold vandt torsdag aften guld efter en sejr på 2-1 over Spanien i finalen. Billedet er taget efter sejren i semifinalen over de tyske verdensmestre. Foto: DIF/Danmark til OL
Lyt til artiklen

De seneste syv måneder har været særdeles gode for Dansk Håndboldforbund (DHF). I december 2022 vandt kvindelandsholdet EM-sølv, en måned efter genvandt herrerne VM-guldet, og torsdag aften var den danske håndboldstormagt på spil i polske Krakow, hvor strandhåndbold debuterede ved European Games.

Først vandt de danske beach boys bronze ved at besejre Portugal, og det endte med den helt store triumf, da kvinderne senere besejrede Spanien i finalen og dermed vandt guld.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her