Det er svært at se andre udfordrede til Remco Evenepoel end Primoz Roglic og Jonas Vingegaard i den samlede Vuelta-sejr – det skulle da lige være en tredje Jumbo-Visma-rytter, skriver Brian Vandborg i denne klumme.

Brian Vandborg: Lad os bare tage den snak om Jumbo-Visma

Kan Jumbo-Visma finde ud af at køre med to kaptajner - Vingegaard og Roglic? Det tyder alt på indtil nu. Faktisk er det umuligt ikke at lege med tanken om, at de begge måske allerhelst ser deres 'luksushjælper' Sepp Kuss vinde.  Foto: Jose Jordan/Ritzau Scanpix
Kan Jumbo-Visma finde ud af at køre med to kaptajner - Vingegaard og Roglic? Det tyder alt på indtil nu. Faktisk er det umuligt ikke at lege med tanken om, at de begge måske allerhelst ser deres 'luksushjælper' Sepp Kuss vinde. Foto: Jose Jordan/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

I min optaktsklumme for ni dage siden påstod jeg, at tilgangen til Vueltaen og cykelløb i sin helhed har ændret sig de senere år.

Væk er den lidt mere afdæmpede måde at køre cykelløbene på. Nærmest hvert eneste løb og etape året rundt kører rytterne, som var det deres sidste vigtige dag på cyklen. Der er skruet helt op for motivationen, træningen er udført til perfektion, og vægten er, som den skal være.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her