I 2025 og i de efterfølgende to år skal der afvikles løb i både mændenes og kvindernes World Tour i Danmark, som også har udset sig VM på landevej i 2029.
World Tour kommer til Danmark: »Vi skal skabe en rute, der er et World Tour-løb værdig«
Tour de France-feltet var i Danmark i 2022. Fra 2025 er Roskilde startby i den danske World Tour-satsning. Foto: Gregers Tycho/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Den Internationale Cykelunions (UCI) karakteristiske og letgenkendelige flag i de olympiske farver vil i de kommende år vaje flittigt i Danmark.
Den cykelglade nation bliver fra 2025 nemlig vært for løb på mændenes og kvindernes prestigefulde World Tour, hvor den danske udfordring i kalenderen vil stå side om side med ikoniske endagsløb som Milano-Sanremo, Paris-Roubaix og Liège-Bastogne-Liège.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.