Dopingrapport afslører massiv doping blandt atletikudøvere

Minimum 30 procent af udøverne ved VM i atletik i 2011 har brugt doping i løbet af deres karriere, viser ny rapport. Her er det russiske Mariya Savinova, som vinder guld i 800 meter ved OL i Lomdon i 2012.  Hun blev efterfølgende taget for doping.
Minimum 30 procent af udøverne ved VM i atletik i 2011 har brugt doping i løbet af deres karriere, viser ny rapport. Her er det russiske Mariya Savinova, som vinder guld i 800 meter ved OL i Lomdon i 2012. Hun blev efterfølgende taget for doping.
Lyt til artiklen

Minimum 30 procent af udøverne ved VM i atletik i 2011 har brugt doping i løbet af deres karriere.

Det viser en ny rapport, der er udarbejdet af universitetet i den tyske by Tübingen og det amerikanske universitet Harvard Medical School.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her